Výzva firmám 2019

Naše výzva a jejich odpovědi

Výzva k 1.2.2019, Den bez palmového oleje

Vážení

Uplynul rok, co jsme si vás dovolili poprvé oslovit s výzvou upustit od používání palmového oleje ve vámi nabízených produktech.

Někteří z vás se ohradili tvrzením, že palmový olej používají, ale pouze ten certifikovaný. Na to odpovídáme: RSPO v současné podobě opravdu problém neřeší. Podívejte se sami, co jsou úskalí RSPO v tomto dokumentu. Vyšetřování Greenpeace z roku 2018 také odhaluje nedostatky firmy Wilmar International, která kontroluje asi 45 procent trhu s palmovým olejem mířícím do potravin, kosmetiky i biopaliv.

Nezisková organizace Laudato Si, z.s. v prosinci 2017 nabídla zdarma aplikaci Palm Oil Scanner, která ukázala nejen zájem uživatelů o tuto problematiku, ale také jejich aktivní přístup. Uživatelé aplikace vložili do databáze během roku 2018 přes 14000 produktů. Celkově máme přehled o využívaní palmového oleje u 24000 potravinových produktů. Spolu s produkty nám uživatelé hlásí také výrobce, kterým následně zasílají stížnosti, aby vyjádřili svou nespokojenost se složením produktu. Během roku bylo odesláno více než 2000 stížnosti, nepřišla některá i vám?

Problematika palmového oleje začíná být diskutována napříč odvětvími, možná jste zaregistrovali akci #NoPalmInMyTank, kterou zpopularizoval Europoslanec Pavel Poc. Konec palmového oleje v biopalivech byl u nás již odhlasován. Musíte to jít legislativní cestou, aby se podobné skoncování stalo v potravinovém průmyslu?

Společnosti Emco, Semix, Biopekárna Zemanka, Mixit, které se rozhodly dát stopku palmovému oleji ve svých produktech, dokazují, že tvořit kvalitní produkty bez palmového oleje jde, když se chce. Když se to podařilo těmto malým a středním firmám, o to lépe se to může podařit velkým firmám, které mohou rozložit případná podnikatelská rizika do více odvětví!

Vyzýváme vás k tvorbě plánu, který jasně a zřetelně bude dokládat, jak efektivně reagujete na stav ohrožení tropických deštných pralesů - plic planety, biodiverzity a znepokojení vyjádřeného lidmi ze všech částí světa. Vyzýváme vás k prokazatelnému postupnému ukončování používání palmového oleje ve výrobě či k postupnému ukončování distribuce výrobků obsahující palmový olej. Dokud nezačnete palmový olej postupně odebírat ze svých výrobních a distribučních procesů, nemůže být vaše snaha chápána relevantně.

Za tým organizace Laudato Si, z.s.

Tomáš Soták, předseda spolku

Odpovědi firem

Ty u kterých se to změnilo na jedničku

Odpovědi firem

Argumenty a výmluvy, ale sem tam i pokrok 

Odpověď nadnárodní korporace ve stylu výsměchu...zaslali naprosto stejný email jako loni. Čtěte odpověď...

Připravujeme Čtěte odpověď...

Řeší sociální aspekt zdražení výrobků, ale jde argumentovat 85 letými babičkami? Čtěte odpověď...

I.D.C.Holding a.s. tvrdí, že palmáčem ve výrobcích dělá to nejlepší pro spotřebitele. Jsou otevřeni odborné diskuzi. Čtěte odpověď...

Možná, že je palmáč pro sladkosti z náplní nenahraditelný, ale stojí nám to mlsání za to? Čtěte odpověď...

Připravujeme Čtěte odpověď...

Palmáč nezměníme, protože bez něj se mění chuť. Čtěte odpověď...

V čokoládové složce palmáč není, ale v náplních ano Čtěte odpověď...

Nadnárodní korporace vyznávají zřejmě stejný styl. Čtěte odpověď...

Otázku palmáče řeší sice zkreslenou představou o RSPO, ale i poptávkou u lokálních zpracovatelů oleje. Čtěte odpověď...

Připravujeme. Čtěte odpověď...

Už zbývá jen jeden produkt k nahrazení. Všechny nové vznikají bez palmáče. Čtěte odpověď...

Známe je spíše díky čajům, ale produkují i sladkosti. Palmáč částečně redukují, ale více méně se odkazují na RSPO. Čtěte odpověď...

Zlikvidovali palmáč u Bohemia chips, zvládnou cestu dál? Čtěte odpověď...

Člen kulatého stolu RSPO, Skupiny Palm Oil Innovation (POIG) a SASPO (Southeast Asia Sustainable Palm Oil)...stačí to? Čtěte více...